Výstup na Veterný vrch 1 112 m n.m.
[dropcap]D[/dropcap]ňa 13.septembra 2014 sa nášmu OZ podarilo vôbec po prvý krát zorganizovať turistickú akciu. Cieľom bol výstup na najvyšší vrchol jedného z podcelkov Spišskej Magury, nachádzajúceho sa na hranici ochranného pásma PIENAP-u, Veterný vrch (1 112 m n.m.).
Stretnutie bolo naplánované o 09:00 pri Kolibe studničke (617 m n.m.), priamo v obci Vyšné Ružbachy. Za chladnejšieho, sychravého počasia sa nás napokon stretlo 11 prechádzky chtivých prevažne vyšno-ružbašanov. Po úvodnom oboznámení sa s trasou sme sa vydali smerom ku vlekom a pokračovali po zelenej turistickej značke okolo kaplnky až ku senníku, kde sme odbočili vpravo do mierneho stúpania po poľnej ceste nasledujúc turistické značenie smerom na Barvinkovu. Po chvíľke sa nám na južnej strane odkryli krásne výhľady, až sme dorazili k rázcestníku na Poľane ( 950 m n.m.), ktorý leží uprostred veľkej lúky Turova. Po krátkom vytúženom oddychu a fotení sa vyberáme vľavo a ďalej stúpame popri chatách v oblasti Turovej, priamo k nášmu zatiaľ skrytému cieľu. Na konci lúky vchádzame do lesa netušiac, aké stúpanie na nás čaká. Pomalými krokmi nastúpame na vrch Připor, kde sa aj napriek občasnej hmle odkrývajú úžasné výhľady pred nami sa rozprestierajúcich Troch Korún v Pieninách a po pravici ich najvyššieho vrchu Vysoké skalky, tiež Ľubovniansku vrchovinu a pod nami ležiaceho Stráňanskeho jazera. Po hrebeni prichádzame k rázcestníku Veterný vrch, kde nám na vrchol chýba už len kúsok. Po záverečnom výstupe ustupuje aj mierna hmla, ktorá s miernym mrholením sprevádzala až tu na vrchol a konečne aj keď len občas vykukuje Slnko.
Samotný vrchol je odlesnený, preto poskytuje nádherný výhľad na všetky svetové strany.
Výhľad na Pieniny, Tatry, takmer celú Spišskú Maguru, Levočské Vrchy, Čergov, Ľubovniansku Vrchovinu na severe aj poľské pohorie Beskid Sądecki a priehrady Czorsztyńskie (Čorstýnske) a Sromowieckie jazerá. V prípade pekného počasie je vidieť aj Babiu Horu, ktorá sa nachádza nad Oravskou priehradou, no my sme to šťastie nemali. Veterný vrch nedostal svoje meno len tak, pre nič za nič. Fúkalo na nás z každej strany. Po krátkom vychutnaní „iontových nápojov“ sme sa vybrali na lesnícku chatu, ktorá je postavená neďaleko vrcholu. Hrialo nás slniečko, chlapi išli po drevo, ženy zatiaľ pripravili jedlo a mohlo sa opekať. Pri hre na gitare, speve a zvuku praskajúceho ohňa sme si oddýchli, najedli sa a osušili premoknutú obuv (po niektorí aj propalili).
Plný síl po dobrej opekačke nás čakala už len cesta späť do dediny. Vybrali sme si trasu vedúcu prevažne po hrebeni, na vrchol Kukura. Pustili sme sa teda dole po červenej turistickej značke, ktorá sa hneď stáčala doľava do lesa. Všade okolo nás bolo vidieť huby, ktoré krásne rozvoniavali. Hneď popri ceste sme našli aj jeden nádherný dubák a obrovskú jedľu bedľu, ktoré sme venovali najstaršej, ale zato najbojovnejšej účastníčke tejto akcie. Traverzovaním po hrebeni sme prekonali niekoľko menších stúpaní a potom šťastne sklesali do cieľa priamo nad vleky, kde sme všetkým poďakovali za účasť a približne o 15.30 dorazili až do dediny.
Celková trasa merala takmer 15km s dosť veľkým prevýšením, ale rozhodne každému odporúčame navštíviť Veterný vrch, či už kvôli nádhernej prírode, výhľadom, alebo len tak, za chvíľu oddychu od každodenného zhonu.
Ďakujeme všetkým zúčastneným
Fotogaléria: